RE: Official WAC Postseason Awards - released by the wac office this morning
If it matters to you, this is how the Texas 4 did in the SLC.
Player of the Year: Zach Nutall, Sam Houston
Defensive Player of the Year: David Muoka, Lamar
Freshman of the Year: Bryce Monroe, Sam Houston
Newcomer of the Year: Ty Gordon, Nicholls
Coach of the Year: Austin Claunch, Nicholls
2020-21 All-Southland Conference Men’s Basketball Teams
First Team Institution Pos. Class Hometown
Zach Nutall* Sam Houston G Jr. Bryan, Texas
Gavin Kensmil* Stephen F. Austin F Sr. Paramaribo, Suriname
Kolton Kohl Abilene Christian C R-Sr. San Angelo, Texas
Demarkus Lampley Sam Houston G Sr. Phenix City, Ala.
Ty Gordon Nicholls G Sr. Tunica, Miss.
Second Team Institution Pos. Class Hometown
Joe Pleasant* Abilene Christian F Jr. Overland Park, Kan.
Keaston Willis UIW G So. Sulphur Springs, Texas
Cameron Johnson Stephen F. Austin G Sr. Little Rock, Ark.
Trenton Massner Northwestern State G Jr. Wapello, Iowa
Damion Rosser New Orleans G R-Jr. McDonough, Ga.
Third Team Institution Pos. Class Hometown
Rylan Bergersen* Central Arkansas G Sr. Boise, Idaho
Roti Ware Stephen F. Austin G Sr. Morton, Miss.
Coryon Mason Abilene Christian G Sr. Oklahoma City, Okla.
Kevin Johnson Nicholls G Sr. Thibodaux, La.
Najee Garvin Nicholls F R-Jr. Lexington, S.C.
* indicates two-time all-conference selection
All-Defensive Team Institution Pos. Class Hometown
David Muoka Lamar C So. Hong Kong, China
Damien Daniels Abilene Christian G Jr. Kansas City, Mo.
Reggie Miller Abilene Christian G Sr. Houston, Texas
Kevin Johnson Nicholls G Sr. Thibodaux, La.
Coryon Mason Abilene Christian G Sr. Oklahoma City, Okla.
And, how Southern Utah did in the BSC...
Individual Award Winners
Most Valuable Player: Tanner Groves, Eastern Washington
Newcomer of the Year: Isiah Brown, Weber State
Freshman of the Year: Dillon Jones, Weber State
Defensive Player of the Year: Kim Aiken Jr., Eastern Washington
Top Reserve: Tyler Robertson, Eastern Washington
2020-21 Big Sky Men’s Basketball All-Conference Team
FIRST TEAM
Name... Position... Class... School
Isiah Brown*... Guard... Senior... Weber State
Tanner Groves*... Forward... R-Junior... Eastern Washington
Kim Aiken Jr.... Guard/Forward... R-Junior... Eastern Washington
Tevian Jones... Guard... Junior... Southern Utah
Cameron Shelton... Guard... Junior... Northern Arizona
SECOND TEAM
Name... Position... Class... School
Ethan Esposito... Forward... Senior... Sacramento State
Maizen Fausett... Forward... Junior... Southern Utah
John Knight III... Guard... Senior... Southern Utah
Seikou Sisoho Jawara... Guard... Sophomore... Weber State
Xavier Bishop... Guard... R-Senior... Montana State
THIRD TEAM
Name... Position... Class... School
Amin Adamu... Guard... Senior... Montana State
Bodie Hume... Guard... Junior... Northern Colorado
Tarik Cool... Guard... Senior... Idaho State
Jubrile Belo... Forward... Junior... Montana State
Matt Johnson II... Guard... R-Junior... Northern Colorado
HONORABLE MENTION
Name... Position... Class... School
James Scott... Guard... Senior... Portland State
Kyle Owens... Forward... Sophomore... Montana
Brayden Parker... Center... Sophomore... Idaho State
Bryce Fowler... Guard/Forward... Senior... Sacramento State
Dre Marin... Guard... Senior... Southern Utah
Robert Ford III... Guard... Junior... Idaho State
* Unanimous First Team Selection
|